Serena Williams a câştigat turneul Australian Open

serena-williams-a-castigat-turneul-australian-open-2Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul unu mondial, a câştigat turneul Australian Open, sâmbătă, la Melbourne, după ce a învins-o cu 6-3, 7-6 (5) în finală pe rusoaica Maria Sharapova, a doua favorită.

Pentru Serena este al şaselea titlu cucerit la Melbourne Park (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015) şi al 19-lea de Mare Şlem din carieră, cu care le-a depăşit pe compatrioatele sale Chris Evert şi Martina Navratilova şi a egalat-o pe Helen Wills Moody, pe locul al treilea al ierarhiei all time. Doar australianca Margaret Court (24) şi germanca Steffi Graf (22) au mai multe titluri majore.

Serena Williams (33 ani) s-a impus după o oră şi 51 de minute, dar finala a fost întreruptă timp de 13 minute din cauza ploii. Cu acest succes, americanca o conduce pe Şarapova la meciurile directe cu scorul de 17-2, 16 victorii fiind consecutive.

Liderul mondial s-a desprins la 5-2 imediat după întreruperea cauzată de ploaie (la 3-2, 30-30) şi şi-a adjudecat primul set cu 6-3, în 47 de minute.

Sharapova a salvat o minge de meci la 5-4 în setul al doilea, dar în cele din urmă Serena a încheiat meciul cu un as, al 18-lea al său în acest meci.

Williams reuşeşte să îşi treacă în palmares al doilea titlu de Grand Slam la rând, după US Open 2014, iar între timp a câştigat şi Turneul Campioanelor de la Singapore, după o finală cu Simona Halep.

Pentru victoria de la Melbourne, Serena a fost recompensată cu 2.000 de puncte WTA şi cu un cec de 3,1 milioane dolari australieni, în timp ce Şarapova a primit 1.300 de puncte şi 1,55 milioane dolari.

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA