Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Sydney

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, miercuri, după ce a învins-o pe Karolina Pliskova (Cehia), a cincea favorită, cu 6-4, 7-5.

Principala favorită a competiţiei s-a impus într-o oră şi 38 de minute, la capătul unui meci disputat.

Românca (24 ani) a reuşit un prim break în al treilea ghem al meciului şi a preluat conducerea cu 2-1, după care s-a desprins la 5-1. Simona nu a reuşit să încheie setul şi Pliskova a revenit în joc, apropiindu-se la 5-4. Halep a salvat o minge de 5-5, dar a reuşit în cele din urmă să îşi adjudece setul, cu 6-4, după 39 de minute.

Şi în setul secund jucătoarea constănţeană a câştigat pe serviciul adversarei în al treilea ghem, apoi a făcut 3-1, a avut 4-2, dar Pliskova a reuşit egalarea (4-4). Au nu mai puţin de patru break-uri consecutive, însă în cele din urmă Halep a reuşit să câştige setul, cu 7-5, şi să obţină victoria.

Raportul mingilor direct câştigătoare a fost unul echilibrat, 22-21 pentru Halep, diferenţa făcându-se la erorile neforţate, capitol la care Simona a avut 33, iar Pliskova 43. Pliskova, finalistă anul trecut la Sydney, a adunat şase aşi, iar Halep doar doi.

Simona se impusese şi în primele două partide jucate până acum cu Pliskova (23 ani, 11 WTA), disputate anul trecut, cu 6-4, 7-6 (4) în finala de la Dubai şi cu 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells (unde a câştigat, de asemenea, titlul).

Halep şi-a asigurat un cec de 36.600 dolari şi 185 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe Svetlana Kuzneţova. Rusoaica (30 ani, 25 WTA) a dispus în sferturi de italianca Sara Errani, cu 7-6 (1), 6-0.

Simona Halep conduce cu 3-2 în meciurile directe cu Kuzneţova, care a învins în primul meci direct, în 2011, în turul al doilea la Miami, cu 6-0, 6-4. Halep a obţinut apoi două victorii, în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, şi 2013, în primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuzneţova s-a impus în 2014, la Stuttgart, în optimi, cu 7-5, 7-6 (4), dar reprezentanta noastră a câştigat ultimul duel, în 2014, în sferturi la Roland Garros, cu 6-2, 6-2.

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA