Meci Andy Murray – Tomas Berdych, în semifinale la Doha

Andy Murray şi Tomas Berdych vor fi adversari în semifinalele turneului ATP de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 1.237.190 dolari.

Joi, în sferturi, Murray, numărul unu mondial şi principalul favorit, a dispus de spaniolul Nicolas Almagro (44 ATP) cu 7-6 (7/4), 7-5, după două ore şi 10 minute. A fost a cincea victorie consecutivă pentru scoţian în faţa lui Almagro (5-1).

Andy Murray a reuşit a 27-a sa victorie la rând şi mai are nevoie de doar cinci succese pentru a egala seria spaniolului Rafael Nadal (32 victorii consecutive).

Tomas Berdych, al treilea favorit, s-a impus în dauna francezului Jo-Wilfried Tsonga (cap de serie numărul cinci), cu 7-5, 6-3.

Murray îl conduce pe Berdych cu 10-6 în meciurile directe, scoţianul câştigând ultimele şase dueluri.

Cealaltă semifinală îi va opune pe sârbul Novak Djokovic (2 ATP), deţinătorul titlului la Doha, şi pe spaniolul Fernando Verdasco. Djokovic deţine recordul absolut de victorii consecutive în circuitul masculin, 43 de succese între 2010 şi 2011.

În sferturi, Djokovic a dispus de ”veteranul” ceh Radek Stepanek (38 ani, 107 ATP) cu 6-3, 6-3, în timp ce Fernando Verdasco (33 ani) a câştigat cu 6-2, 7-5 în faţa altui decan al circuitului, croatul Ivo Karlovic (37 ani).

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA