Irina Begu, învinsă neașteptat de Lara Arruabarrena, la Miami

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie numărul 28, a fost învinsă neașteptat de spaniola Lara Arruabarrena, cu 3-6, 6-4, 6-3, vineri, în runda a doua a turneului WTA de la Miami.
Iberica (25 ani, 72 WTA) s-a impus după două ore și 6 minute, într-un meci în care Begu (26 ani, 28 WTA) părea că îl va câștiga la pas.

Românca a început excelent meciul și a condus cu 1-0 și 4-1 în primul set, Arruabarrena s-a apropiat la 4-3, dar Irina a reușit un nou break, încheind setul cu 6-3, în 36 de minute.

Begu a condus ostilitățile și în setul al doilea, în care a avut 2-0 și 4-2, dar apoi jocul s-a rupt și iberica și-a adjudecat actul secund cu 6-4, după patru ghemuri consecutive.

Arruabarrena a continuat perioada bună și în setul decisiv, în care a avut 3-0 (șapte ghemuri la rând), dar românca a avut o tresărire de orgoliu și a egalat, 3-3. Irina Begu a ratat noi oportunități de a trece în față pe tabelă, iar situația s-a răsturnat din nou, iberica luând setul cu 6-3.

Begu a avut 5 ași și a comis 6 duble greșeli, în timp ce Arruabarrena a reușit un as și a făcut 7 duble greșeli.

Cele două sunt la egalitate în meciurile directe, 2-2, după ce Irina s-a impus în 2011, la Marsilia, cu 6-2, 6-3, în optimi, și anul trecut la Shenzhen, cu 6-3, 6-2, în primul tur, iar Arruabarrena a câștigat în 2014, în primul tur la Bastad, cu 6-1, 4-2, în urma abandonului româncei.

Begu va primi pentru participare un cec de 22.325 dolari și 35 de puncte WTA.

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA