Iarba londoneză a devenit teritoriu românesc. Până în acest moment, toţi cei cinci reprezentanţi ai ţării noastre au debutat la Wimbledon. Trăgând o primă linie, stăm extraordinar de bine: patru victorii şi o singură înfrângere. Aşadar, patru români în turul doi al unui turneu de Mare Şlem. O performanţă mai rar întâlnită şi unică în ultimul deceniu…
Competiţia dotată cu premii totale în valoare de peste 15 milioane de euro a început însă prost pentru români, Raluca Olaru fiind învinsă luni dimineaţă de australianca Samantha Stosur. Seara aceleiaşi zile ne-a readus însă zâmbetul pe buze, Victor Hănescu şi Edina Gallotivs trecând de adversarii lor, columbianul Alejandrio Falla şi respectiv austriaca Yvonne Meusburger.
Tot luni noapte a debutat pe iarba londoneză şi Monica Niculescu. Întâlnirea ei cu Magdalena Rybarikova a fost amânată însă pentru a doua zi, din cauza orei târzii. Marţi după-amiază, meciul a fost reluat de la 1-1 la seturi, dar 4-2 pentru tenismena slovacă în setul decisiv. Deşi misiunea era una extrem de dificilă, Monica a reuşit improbabilul, câştigând patru game-uri la rând şi adjudecându-şi întâlnirea cu 1-6, 6-3, 6-4. În turul doi, românca va da piept cu unguroaica Agnes Szavay, a 15-a favorită a turneului. Aceasta a depăşit-o în primul tur pe italianca Tathiana Garbin, cu scorul de 6-1, 6-3.
Marţi seara a intrat în scenă Sorana Cârstea. Considerată cea mai talentată tenismenă a actualei generaţii, sportiva născută în urmă cu 18 ani în Bucureşti a întâlnit o adversară deloc facilă, Ekaterina Bîcikova. Ambiţioasă ca orice rusoaică, ex-sovietica a lăsat o figură frumoasă, dar doar atât. Sorana şi-a adjudecat primul set la 4, oarecum fără emoţii. Mai multe a avut în actul secund. După primele şapte game-uri, Bîcikova conducea cu 4-3. Românca şi-a păstrat însă cumpătul şi a servit fără greşeală, egalând la patru. Şi apoi a venit minunea: break, urmat de game alb şi Sorana şi-a adjudecat întâlnirea cu 6-4, 6-4, asigurându-şi prezenţa în turul doi al competiţiei.