Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a oprit în semifinalele turneului de 50.000 de dolari de la Minsk, după ce a fost învinsă de Liudmila Kicenok (Ucraina), cu 6-4, 6-3.
În sferturi, Halep trecuse de rusoaica Ekaterina Bîşkova (N. 7), cu 7-6 (4), 6-2.