
Roger Federer şi-a adjudecat al 5-lea Masters din carieră, învingându-l duminică seara la Londra pe Rafael Nadal, cu 6-3, 3-6, 6-1, într-o finală pe care a dominat-o aproape fără probleme, punând punct în numai 1 oră şi 37 de minute unei dispute care nu s-a ridicat la nivelul, foarte înalt, de altfel, al aşteptărilor.
Elveţianul, învingător până acum în 2003, 2004, 2006, şi 2007, egalează astfel după 29 de ani recordul americanului Pete Sampras. Aflat la apogeul artei sale, Federer a dat recital, obţinând a 8-a sa victorie din palmaresul direct, care cuprinde 22 de confruntări.
Aflat la prima sa finală în Masters, Rafael Nadal îşi păstrează locul 1 mondial în acest an, dar de acum se poate aştepta la o revenire a lui Roger Federer, care a redus cu 500 puncte ATP distanţa dintre ei.