Cel mai bine clasat jucator roman de tenis al momentului, Victor Hanescu, a fost eliminat in runda inaugurala a prestigiosului turneu de 1000 de puncte ATP, care a luat startul in aceste zile, la Monte Carlo.
Hanescu a pierdut in fata argentinianului Maximiliano Gonzalez, numarul 93 ATP, in trei seturi, scorul final fiind 3-6, 7-5, 6-1. Hanescu a pierdut chiar daca in primele doua seturi a avut un serviciu ucigator, intrandu-i numaiputin de 6 asi.
Sperantele noastre la Monte Carlo se leaga acum de evolutia pe tabloul de dublu a lui Horia Tecau, care joaca alaturi de suedezul Robert Lindtstedt.