Spania, Croaţia şi Belgia s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Davis, reuşind să câştige întâlnirile programate în acest weekend, în primul tur al Grupei Mondiale a acestei competiţii.
Spania a trecut cu scorul general de 3-1 de Marea Britanie, punctul victoriei fiind obţinut de Albert Ramos, numărul 21 mondial, care l-a învins duminică, în patru seturi, 7-6 (7/4), 2-6, 7-6 (7/4), 6-2, pe Cameron Norrie, ocupantul locului 114 ATP.
Croaţia a învins la rândul ei formaţia Canadei, Borna Coric aducând calificarea ţării sale la finalul meciului cu Denis Shapovalov, în faţa căruia s-a impus în trei seturi identice: 6-4, 6-4, 6-4.
Belgia, finalista ediţiei trecute a Cupei Davis, a reuşit să elimine echipa Ungariei, revenită în Grupa Mondială după o pauză de 22 de ani. Punctul decisiv a fost obţinut de David Goffin, învingător duminică în patru seturi, 7-5, 6-4, 3-6, 6-2, în faţa ungurului Marton Fucsovics.
În sferturile de finală, programate între 6 şi 8 aprilie, Spania va avea ca adversară Germania, Croaţia va întâlni Kazahstanul, Belgia va înfrunta Statele Unite, în timp ce Italia va juca împotriva câştigătoarei duelului dintre Franţa, deţinătoarea „Salatierei de argint”, şi Olanda aflat încă în derulare.
Rezultate:
GRUPA MONDIALĂ
Franţa – Olanda 2-1
Japonia – Italia 1-3
Spania – Marea Britanie 3-1
Australia – Germania 1-3
Kazahstan – Elveţia 4-1
Croaţia – Canada 3-1
Serbia – Statele Unite 1-3
Belgia – Ungaria 3-1