Jucătoarea română de tenis Oana Georgeta Simion a câştigat, duminică, turneul futures de la Antalya, dotat c premii totale de 15.000 de dolari, după ce a învins-o în finală pe compatrioata sa Ilona Georgiana Ghioroaie, cu 2-6, 6-2, 7-5.
Simion (21 ani, 505 WTA), cap de serie numărul opt, a trecut în primul tur de Riya Bhatia (India), cu 6-1, 7-6 (4), în optimi a învins-o pe Victoria Muntean (Franţa), cu 6-4, 7-5, în sferturi s-a impus în faţa bosniacei Dea Herdzelas (N. 4), cu 6-1, 7-5, iar în penultimul act a întrecut-o pe principala favorită, Ekaterine Gorgodze (Georgia).
Ghioroaie (19 ani, 525 WTA) a câştigat în primul tur cu 6-4, 6-2 în faţa rusoaicei Amina Anşba (N.5), în optimi a învins-o pe olandeza Suzan Lamens, cu 5-7, 7-6 (3), 6-1, în sferturi s-a impus în faţa italiencei Martina Caregaro, a treia favorită, cu 6-3, 6-2, iar în semifinale a învins-o pe slovena Nina Potocnik (N.7), cu 0-6, 6-2, 6-3.
Simion şi-a trecut astfel în palmares al cincilea său titlu futures, după cele de la Iaşi (2014), Casablanca (2016), Cairo şi Agadir (2017).