Croatul Cilic, finalist anul trecut, eliminat în turul doi la Wimbledon; Nadal, în turul trei

Jucătorul croat de tenis Marin Cilic, numărul 5 mondial, finalist anul trecut, a fost eliminat joi în turul doi al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, de argentinianul Guido Pella, în cinci seturi, 3-6, 1-6, 6-4, 7-6 (7/3), 7-5, în timp ce, într-o altă partidă, Rafael Nadal (1 mondial) a trecut în trei seturi de kazahul Mihail Kukuşchin.

Meciul dintre Cilic şi Pella a început miercuri dar a fost întrerupt de două ori din cauza ploii, prima oară când croatul avea 2-0 la seturi şi conducea cu 3-1 în cel de-al treilea, apoi, la puţin timp după reluarea partidei, când Pella (82 ATP) recuperase şi conducea cu 4-3 în al treilea set.

Joi, argentinianul a făcut un meci extraordinar, reuşind să recupereze şi apoi să câştige setul decisiv. Pella îl va avea ca adversar în turul trei pe americanul Mackenzie McDonald (103 mondial).

Într-o altă partidă de joi, spaniolul Rafael Nadal, liderul ATP, l-a învins cu 6-4, 6-3, 6-4 pe kazahul Mihail Kukuşckin (77 mondial). Nadal îl va avea ca adversar în turul următor pe tânărul jucător australian Alex De Minaur (19 ani, 80 mondial).

În alte partide disputate joi în competiţia masculină s-au consemnat rezultatele:
Philipp Kohlschreiber (Germania/N.25) – Gilles Muller (Luxemburg) 7-6 (8/6), 7-6 (7/4), 7-6 (7/3)
Kevin Anderson (Africa de Sud/N.8) – Andreas Seppi (Italia) 6-3, 6-7 (5/7), 6-3, 6-4
John Isner (SUA/N.9) – Ruben Bemelmans (Belgia) 6-1, 6-4, 6-7 (6/8), 6-7 (3/7), 7-5
Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.31) – Jared Donaldson (SUA) 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3
Thomas Fabbiano (Italia) – Stan Wawrinka (Elveţia) 7-6 (9/7), 6-3, 7-6 (8/6)
Frances Tiafoe (SUA) – Julien Benneteau (Franţa) 4-6, 6-3, 6-4, 6-2
Gilles Simon (Franţa) – Matteo Berrettini (Italia) 6-3, 7-6 (7/4), 6-2