Mertens şi Sabalenka au câştigat titlul în proba de dublu la Miami

Perechea alcătuită din jucătoarea belgiană Elise Mertens şi cea belarusă Arina Sabalenka a realizat ”sunshine double”, după ce s-a impus în probele de dublu la turneele de tenis de la Indian Wells şi Miami, relatează AFP.

Mertens şi Sabalenka le-au întrecut, duminică, în finala de la Miami, pe Samantha Stosur (Australia) şi Shuai Zhang (China), campioanele de la Australian Open, cu 7-6 (7/5), 6-2.

Perechea Mertens/Sabalenka a câştigat două din cele trei turnee la care au participat de la începutul acestui parteneriat.

La Australian Open, prima lor competiţie împreună, cele două au fost învins în optimile de finală.