Simona Halep a luat decizia în ceea ce privește participarea la US Open

Simona Halep a luat decizia în ceea ce privește participarea la US Open

La o zi după ce a câștigat finala turneului de la Praga, Simona Halep a anunțat, oficial, că nu va participa la US Open 2020.
Constănțeanca, aflată pe locul doi în clasamentul mondial, se înscrisese la US Open cu doar câteva minute înainte de expirarea deadline-ului, după anularea turneului de la Madrid. Ea a declarat însă în mai multe rânduri că va lua ulterior o decizie finală în privința participării la New York, făcându-și cunoscute motivele de îngrijorare legate de pericolul de infectare cu coronavirus, dar și legate de măsurile destul de severe de securitate pregătite de organizatori.