Naomi Osaka, în premieră în optimile de finală la Roland Garros după o victorie dramatică

Naomi Osaka, cvadruplă campioană de Mare Șlem și ocupanta locului 16 în clasamentul mondial, a reușit să se califice pentru prima dată în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, după o confruntare intensă cu americanca Iva Jovic, pe care a învins-o cu 7-6 (7/5), 6-7 (3/7), 6-4. Meciul a durat aproape trei ore, iar Osaka a demonstrat o determinare remarcabilă în fața unei adversare talentate de doar 18 ani.

Fostul lider mondial va avea o provocare și mai mare în turul următor, unde o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre belarusa Arina Sabalenka, numărul unu mondial, și australianca Daria Kasatkina, aflată pe locul 53. Această etapă a competiției promite să fie una captivantă, având în vedere formele excelente ale jucătoarelor.

Deși nu este cunoscută ca o mare specialistă pe zgură, Osaka a reușit să depășească un parcurs dificil, având în vedere că a fost eliminată în runda a treia a turneului în anii 2016, 2018 și 2019. La 28 de ani, ea devine prima jucătoare din Japonia care ajunge în optimile de finală ale acestui prestigios turneu din 2004.

În alte meciuri din turul 3 al probei feminine de simplu, Diana Șnaider a învins-o pe Oleksandra Olinikova cu 7-5, 6-1, iar Maja Chwalinska a reușit o revenire spectaculoasă împotriva Mariei Sakkari, câștigând cu 1-6, 6-3, 6-2.