Alexander Zverev, numărul 3 mondial, a obținut o victorie convingătoare la Roland Garros, învingându-l pe olandezul Jesper de Jong cu 7-6 (7/3), 6-4, 6-1, în meciul disputat duminică. Această victorie, care a durat 2 ore și 14 minute, îi asigură germanului un loc în sferturile de finală, marcând o etapă importantă în căutarea primului său titlu de Mare Șlem.
În drumul său, Zverev a pus capăt parcursului promițător al lui de Jong, care a intrat în competiție în urma retragerii lui Arthur Fils. Acum, Zverev se pregătește pentru o confruntare interesantă cu spaniolul Rafael Jodar, numărul 29 mondial, care a reușit să îl înfrunte pe compatriotul său Pablo Carreno Busta, câștigând cu 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-2.
Rafael Jodar, în vârstă de 19 ani, a realizat o performanță notabilă, avansând în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Șlem pentru prima dată în cariera sa. Tânărul jucător din Madrid a obținut recent primul său titlu în circuitul principal la turneul ATP de la Marrakech, ceea ce îi oferă un plus de încredere înainte de duelul cu Zverev.