Adrian Cruciat a câştigat turneul de la Piteşti

Tenismanul român Adrian Cruciat a câştigat turneul futures de 10.000 de dolari de la Piteşti, etapa a doua a circuitului masculin al României, după ce l-a învins în finală pe ucraineanul Artem Smirnov, cu 6-4, 7-6 (5).

În semifinale, Smirnov, principalul favorit al competiţiei, a profitat de abandonul lui Andrei Mlendea (N. 3), după primul set, câştigat cu 6-1, iar Cruciat (N. 6) s-a impus în faţa ”veteranului” Răzvan Sabău (N. 8), cu 7-6 (6), 4-6, 7-6 (3).

La dublu, victoria a revenit moldovenilor Radu Albot şi Andrei Ciumac, cu 2-6, 6-3, 10-7, în faţa ucrainenilor Ivan Anikanov/Artem Smirnov, principalii favoriţi.

Etapa a treia a circuitului României va avea loc la Bacău.

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA