Şase românce în sferturile turneului ITF de la TC Herăstrău

Cinci românce, Laura-Ioana Andrei (N. 1), Bianca Hîncu, Simona Ionescu, Patricia Lăncrănjan, Cristina Ene, şi o jucătoare italiană de origine română, Andreea-Roxana Văideanu (Italia/N. 3), s-au calificat în sferturile de finală ale probei de simplu la turneul de tenis ITF de 10.000 de dolari de la Tenis Club Herăstrău din Bucureşti.

Finala de dublu se va disputa între româncele Laura-Ioana Andrei şi Raluca Elena Platon, principalele favorite, şi perechea Julia Helbet (Rep. Moldova)/Sofico Kadjaia (Ucraina).

Rezultate:

simplu, turul I
Laura-Ioana Andrei (N. 1) – Alina Soltanici (Rep. Moldova) 6-2, 6-0
Alexandra Damaschin – Claudia Antonia Enache 6-2, 6-1
Bianca Hîncu – Evghenia Svinţova (Rusia) 6-1, 7-5
Gabriela Talabă – Francesca Stephenson (Marea Britanie/N. 6) 4-6, 6-1, 6-1
Andreea-Roxana Văideanu (Italia/N. 3) – Elena Gabriela Ruse 1-6, 6-3, 6-1
Julia Helbet (Rep. Moldova) – Ioana Ducu 6-3, 3-6, 7-5
Simona Ionescu – Laura Enea 7-5, 6-2
Iuliana Oante – Camelia Elena Hristea (N. 8) 6-2, 6-4
Patricia Lăncrănjan – Viktoria Tomova (Bulgaria/N. 5) 6-4, 7-6 (3)
Sabina Lupu – Ionela-Andreea Iova 5-0 abandon Iova
Aida Martinez Sanjuan (Spania) – Ingrid-Alexandra Radu 6-3, 6-2
Lisanne van Riet (Olanda/N. 4) – Ştefana Andrei 6-4, 5-7, 6-1
Stephanie Scimone (Italia/N. 7) – Gabriela Porubin (Rep. Moldova) 6-3, 5-7, 6-4
Cristina Ene – Gabriela Duca 6-3, 6-0
Catherine Chantraine (Belgia) – Cristina Adamescu 6-4, 6-3
Elena-Teodora Cadar – Raluca Elena Platon (N. 2) 6-1, 6-3
optimi
Laura-Ioana Andrei (N. 1) – Alexandra Damaschin 6-3, 6-4
Bianca Hîncu – Gabriela Talabă 3-6, 6-3, 7-6 (3)
Andreea-Roxana Văideanu (Italia/N. 3) – Julia Helbet (Rep. Moldova) 6-3, 7-5
Simona Ionescu – Iuliana Oante 6-2, 6-0
Patricia Lăncrănjan – Sabina Lupu 7-5, 7-5
Lisanne van Riet (Olanda/N. 4) – Aida Martinez Sanjuan (Spania) 6-4, 6-2
Cristina Ene – Stephanie Scimone (Italia/N. 7) 6-4, 6-1
Catherine Chantraine (Belgia) – Elena-Teodora Cadar 6-3, 6-2

dublu, turul I
Laura-Ioana Andrei/Raluca Elena Platon (N. 1) – Alisa Martinov/Melisa Martinov (Rep. Moldova) 6-1, 6-2
Oana Georgeta Simion/Gabriela Talabă – Elena Gabriela Ruse/Marina Raluca Tudorache 6-1, 6-1
Alexandra Damaschin/Bianca Hîncu – Ionela-Andreea Iova (România)/Andreea-Roxana Văideanu (Italia/N. 3) 6-4, 3-6, 10-4
Claudia Antonia Enache/Sabina Elena Preda – Irina Fetecău/Cristina Moroi 6-3, 6-1
Gabriela Duca/Ana Mihaela Vlăduţu – Lorena Constantin/Iuliana Oante 7-6 (3), 6-2
Julia Helbet (Rep. Moldova)/Sofico Kadjaia (Ucraina) – Camelia-Elena Hristea/Alice-Andrada Radu (N. 4) 6-4, 7-5
Cristina Adamescu/Simona Ionescu – Elena-Teodora Cadar/Sabina Lupu 7-5, 6-2
Evghenia Svinţova (Rusia)/Lisanne van Riet (Olanda/N. 2) – Cristina Ene/Laura Enea 6-4, 0-6, 10-3
sferturi de finală
Laura-Ioana Andrei/Raluca Elena Platon (N. 1) – Oana Georgeta Simion/Gabriela Talabă 6-2, 7-5
Alexandra Damaschin/Bianca Hîncu – Claudia Antonia Enache/Sabina Elena Preda 6-2, 6-1
Julia Helbet (Rep. Moldova)/Sofico Kadjaia (Ucraina) – Gabriela Duca/Ana Mihaela Vlăduţu 2-6, 7-6 (3), 10-4
Cristina Adamescu/Simona Ionescu – Evghenia Svinţova (Rusia)/Lisanne van Riet (Olanda/N. 2) 6-2, 6-4
semifinale
Laura-Ioana Andrei/Raluca Elena Platon (N. 1) – Alexandra Damaschin/Bianca Hîncu 7-5, 3-6, 11-9
Julia Helbet (Rep. Moldova)/Sofico Kadjaia (Ucraina) – Cristina Adamescu/Simona Ionescu 6-2, 6-1

Ultimele stiri


Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA

-->

Sectiune: stiri tenis

Tags: , , ,

tenisdecamp.ro foloseste serviciile Agentiei Nationale de Presa AGERPRES

Share This Post On