Tecău şi Rojer, învinşi în semifinalele probei de dublu la Shanghai

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a fost învinsă de cuplul Lukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia), cu 4-6, 6-3, 10-7, sâmbătă, în semifinalele turneului Masters 1.000 ATP de la Shanghai (China), dotat cu premii totale 5.924.890 dolari.

Favoriţii numărul doi s-au impus într-o oră şi 22 de minute în faţa cuplului Tecău/Rojer, cap de serie numărul trei.

Tecău şi Rojer au luat primul set cu 6-4, dar apoi meciul s-a întrerupt o perioadă din cauza ploii. La reluare, Kubot şi Melo au jucat mai bine şi au câştigat setul secund cu 6-3. În super-tiebreak, Tecău şi partenerul său au condus cu 6-5, dar apoi românul şi-a pierdut ambele servicii, iar adversarii s-au desprins la 9-6, câştigând cu 10-7.

Kubot şi Melo, cea mai bună pereche a anului până în acest moment, au câştigat toate cele patru confruntări cu Tecău şi Rojer, precedentele fiind în 2015 în sferturi la Viena, cu 7-6 (4), 6-4, şi anul acesta în optimi la Miami, cu 6-4, 3-6, 11-9, şi în sferturi la Washington, cu 7-6 (3), 4-6, 10-7.

Perechea româno-olandeză va primi pentru participare un cec de 86.460 dolari şi 360 de puncte ATP.

Tecău şi Rojer şi-au asigurat săptămâna aceasta calificarea la Turneul Campionilor.

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA