Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Toyota

Mihaela Buzărnescu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Toyota (Japonia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, în urma victoriei cu 6-2, 6-1 în faţa japonezei Rika Sawayanagi.

Buzărnescu (29 ani, 68 WTA), principala favorită a turneului, a avut nevoie de doar 55 de minute pentru a trece de nipona de 23 de ani, aflată pe locul 302 în clasamentul mondial.

Românca a reuşit 5 aşi în acest meci şi a transformat toate cele patru mingi de break de care a beneficiat, adversara sa neavând niciuna.

În sferturile de finală, Buzărnescu va întâlni o altă jucătoare japoneză, Haruka Kaji (23 ani, 322 WTA).

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA