Gabriela Ruse, calificată în optimile turneului ITF de la Nules

Gabriela Ruse s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului ITF de la Nules (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după o victorie în trei seturi, 6-2, 6-7 (5), 6-2, în faţa spaniolei Paula Arias Manjon.

Ruse (20 ani, 246 WTA), cap de serie numărul opt, a avut nevoie de două ore şi 32 de minute pentru a trece de o adversară de 17 ani, aflată pe locul 879 în clasamentul mondial.

În optimi, românca o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre Andrea Gamiz (Venezuela) şi Irene Burillo Escorihuela (Spania).

La dublu, Ruse şi bosniaca Anita Husaric sunt favoritele numărul doi şi vor intra direct în sferturile de finală.

Ultimele stiri

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA