Dragoş Dima a pierdut finala turneului futures de la Budapesta
Dragoş Dima a fost învins de ungurul Zsombor Piros (18 ani, 489 ATP) cu 6-3, 6-2, sâmbătă, în finala turneului futures de la Budapesta, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.
Dima (26 ani, 416 ATP), al doilea favorit al turneului, a trecut în prima rundă cu 6-4, 6-3 de ucraineanul Danilo Kalenicenko, în optimi s-a impus cu 75, 6-2 în faţa suedezului Fred Simonsson, în sferturi a trecut cu 6-1, 4-6, 6-2 de brazilianul Wilson Leite, iar în semifinale l-a învins pe germanul Peter Torebko, cap de serie numărul opt, cu 6-1, 6-2.
Dragoş Dima a câştigat un singur titlu futures anul acesta, la Bucureşti, pierzând finale la Porec (Croaţia) şiAntalya (Turcia).
Ultimele stiri tenis
- Anca Todoni, victorie în calificările de la Brisbane
- Jessica Pegula se retrage de la Brisbane
- Aryna Sabalenka, pregătită să-și apere titlul la Australian Open
- Simona Halep se retrage de la turneul de la Auckland și Australian Open
- Simona Halep critică abordarea ITIA: „Cum e posibil ca în cazuri identice să existe diferențe atât de mari?”
- Rivalitatea dintre Jannik Sinner și Daniil Medvedev: Un capitol memorabil al sezonului 2024
Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA