Alexandra Cadantu a pierdut la Saint-Malo, iar Irina Bara s-a calificatã în optimi
Alexandra Cadantu a ratat calificarea în sferturile de finalã ale turneului ITF de la Saint-Malo (Franta), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, în timp ce Irina Bara a obtinut facil biletul pentru optimi.
Cadantu (28 ani, 238 WTA), care în primul tur o învinsese de redutabila jucãtoare germanã Laura Siegemund, a fost întrecutã surprinzãtor în optimi de letona Diana Marcinkevica (26 ani, 330 WTA), partenera sa de dublu la acest turneu, venitã din calificãri, cu 6-2, 5-7, 6-3. Cele douã sunt la egalitate acum, 2-2, la meciurile directe, interesant fiind faptul cã si primul succes al letonei a venit tot la Saint-Malo, anul trecut, când Cadantu a abandonat în semifinale la scorul de 6-1, 4-2.
La dublu, Cadantu si Marcinkevica s-au calificat în semifinale, dupã 6-4, 6-4 cu cuplul Catherine Chantraine (Belgia)/Elita Kostova (Bulgaria). Urmãtoarele adversare vor fi Veronica Cepede Royg (Paraguay) si Irina Hromaceva (Rusia), favoritele numãrul patru. Irina Bara si rusoaica Valentina Ivahnenko s-au retras din semifinalele probei.
Irina Bara (23 ani, 158 WTA), a sasea favoritã, a dispus în primul tur de frantuzoaica Margot Yerolymos (21 ani, 423 WTA) cu 6-1, 6-0, urmând sã joace în optimi cu Cagla Buyukakcay (Turcia), jucãtoare de 28 de ani, care se aflã pe locul 246 în ierarhia mondialã.
Ultimele stiri tenis
- Simona Halep ar putea-o întâlni pe Iga Swiatek în optimi la Roland Garros
- Djokovic şi Nadal s-a putea înfrunta încă din sferturi la Roland Garros
- Marius Copil, învins în turul al doilea al calificărilor la Roland Garros
- Daniil Medvedev, principalul favorit, eliminat în optimi la Geneva
- „Roland Garros este turneul meu preferat”, a spus Simona Halep
- Gabriela Ruse şi Marta Kostiuk s-au calificat în sferturile probei de dublu la Strasbourg
Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA