Monica Niculescu, în optimi la Limoges

Monica Niculescu s-a calificat, marţi seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Limoges (Franţa), dotat cu premii totale de 125.000 de dolari, după ce a învins-o pe bulgăroaica Viktoria Tomova cu 7-5, 6-3.

Niculescu (31 ani, 78 WTA), a cincea favorită, s-a impus după o oră şi 49 de minute de joc în faţa unei adversare mai slab clasate, Tomova (23 ani) ocupând locul 156 în clasamentul mondial.

Românca a condus cu 2-0 şi 4-2, dar a fost egalată, 4-4, iar apoi Tomova a ratat două mingi de set la 5-4 pe propriul serviciu. Niculescu a reuşit break-ul, iar apoi a înclinat balanţa, cu 7-5. În setul secund, Monica s-a desprins la 3-0, dar Tomova a egalat, 3-3, însă românca a reuşit o nouă serie de trei ghemuri şi a încheiat conturile cu 6-3.

Monica Niculescu, campioana en titre la Limoges, şi-a asigurat un cec de 1.613 euro şi 15 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe învingătoarea dintre rusoaicele Margarita Gasparian şi Marina Melnikova.

Ana Bogdan, a patra favorită, s-a calificat luni în optimi, iar marţi va mai juca în primul tur Alexandra Dulgheru, împotriva unei adversare venite din calificări, Renata Voracova (Cehia). Principala favorită a turneului este Mihaela Buzărnescu, ea urmând să joace miercuri în primul tur, contra luxemburghezei Mandy Minella.

Principalele favorite la dublu sunt Buzărnescu şi Niculescu.

Ultimele stiri

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA