Tsitsipas, De Minaur, Tiafoe şi Rublev, primele victorii la Next Gen ATP Finals

Stefanos Tsitsipas, Alex De Minaur, Frances Tiafoe şi Andrei Rublev au câştigat, marţi, primele meciuri din cadrul turneului Next Gen ATP Finals, care reuneşte la Milano cei mai buni şapte jucători de tenis sub 21 de ani din circuitul profesionist şi un beneficiar de wild card, într-un sistem de joc diferit faţă de tenisul clasic.

În Grupa A a competiţiei dotate cu premii totale de 1,335 milioane dolari, grecul Stefanos Tsitsipas, principalul favorit, a dispus de spaniolul Jaume Munar, cap de serie numărul 7, cu 4-3 (5), 4-3 (3), 3-4 (4), 4-2. Americanul Frances Tiafoe, al treilea pe lista capilor de serie, s-a impus în faţa polonezului Hubert Hurkacz (6), cu 4-1, 4-2, 2-4, 4-3 (10).

În Grupa B, australianul Alex De Minaur, al doilea favorit, nu a avut nicio problemă cu italianul Liam Caruana (wild card), de care a trecut cu 4-1, 4-1, 4-2, în timp ce rusul Andrei Rublev, cap de serie numărul cinci, a câştigat în faţa americanului Taylor Fritz (4) cu 4-2, 1-4, 3-4 (4), 4-3 (2), 4-2.

Câştigătorul primei ediţii a fost sud-coreeanul Hyeon Chung.

Ultimele stiri

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA