Angelique Kerber, Caroline Wozniacki şi Sloane Stephens, calificate în turul al doilea la Australian Open

Angelique Kerber, numărul 2 mondial, s-a calificat fără să forţeze în turul al doilea al Openului Australiei, învingând-o în două seturi simetrice, 6-2, 6-2, pe slovena Polona Hercoq (locul 92 WTA), într-o partidă disputată luni la Melbourne.

Kerber, câştigătoarea competiţiei de Mare Şlem de la antipozi în urmă cu trei ani, s-a impus în 72 minute de joc, iar în turul următor o va înfrunta pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, care a trecut la rândul ei, cu 6-3, 5-7, 6-4, de americanca Bernarda Pera.

Daneza Caroline Wozniacki, numărul 3 mondial şi deţinătoarea trofeului la Australian Open, a avut parte la rândul ei un debut liniştit, impunându-se cu 6-3, 6-4 în faţa belgiencei Alison Van Uytvanck (locul 52 WTA).

Următoarea adversară a danezei Wozniacki va fi suedeza Johanna Larsson, care a profitat de abandonul belarusei Vera Lapko, la scorul de 7-6 (7/5), 3-0 în favoarea jucătoarei de origine poloneză.

Tot luni, americanca Sloane Stephens, numărul 5 mondial şi campioană la US Open în 2017, a trecut pentru prima oară în ultimi cinci ani de primul tur la Australian Open, graţie victoriei cu 6-4, 6-2 obţinute în faţa compatrioatei sale Taylor Townsend (locul 93 WTA).

Stephens fusese eliminată în primul tur la ediţiile din 2015, 2016 şi 2017, iar în 2018 nu a participat. Ea o va avea ca adversară în turul următor pe unguroaica Timea Babos, învingătoare cu 7-6 (7/5), 7-6 (7/3) în meciul cu tunisianca Ons Jabeur.

Germanca Julia Goerges, a 14-a favorită, a fost eliminată de americanca Danielle Collins cu 2-6, 7-6 (7/5), 6-4, iar letona Jelena Ostapenko, cap de serie numărul 22, campioană la Roland Garros în 2017, a fost învinsă de grecoaica Maria Sakkari.

Rezultate – turul 1:
Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Barbora Strycova (Cehia/N.32) 6-4, 7-6 (7/1)
Lesia Ţurenko (Ucraina/N.24) – Ekaterina Alexandrova (Rusia) 6-4, 7-6 (7/4)
Amanda Anisimova (SUA) – Monica Niculescu (România) 7-6 (7/3), 6-4
Katie Boulter (Marea Britanie) – Ekaterina Makarova (Rusia) 6-0, 4-6, 7-6 (10/6)
Arina Sabalenka (Belarus/N.11) – Ana Kalinskaia (Rusia) 6-1, 6-4
Yafan Wang (China) – Ellen Perez (Australia) 6-4, 6-0
Astra Sharma (Australia) – Priscilla Hon (Australia) 7-5, 4-6, 6-1
Maria Sakkari (Grecia) – Jelena Ostapenko (Letonia/N.22) 6-1, 3-6, 6-2
Maria Şarapova (Rusia/N.30) – Harriet Dart (Marea Britanie) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (Suedia) – Sorana Cîrstea (România) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (Suedia) – Vera Lapko (Belarus) 7-6 (7/5), 3-0 (abandon Lapko)
Sloane Stephens (SUA/N.5) – Taylor Townsend (SUA) 6-4, 6-2
Timea Babos (Ungaria) – Ons Jabeur (Tunisia) 7-6 (7/5), 7-6 (7/3)
Marketa Vondrousova (Cehia) – Evghenia Rodina (Rusia) 6-3, 6-2
Petra Martic (Croaţia/N.31) – Heather Watson (Marea Britanie) 6-1, 6-2
Anett Kontaveit (Estonia/N.20) – Sara Sorribes Torma (Spania) 6-3, 6-2
Anastasia Pavliucenkova (Rusia) – Monica Puig (Porto Rico) 6-4, 6-3
Kiki Bertens (Olanda/N.9) – Alison Riske (SUA) 6-3, 6-3
Danielle Collins (SUA) – Julia Goerges (Germania/N.14) 2-6, 7-6 (7/5), 6-4
Sachia Vickery (SUA) – Ysaline Bonaventure (Belgia) 2-6, 6-4, 6-4
Zoe Hives (Australia) – Bethanie Mattek-Sands (SUA) 6-1, 6-2
Caroline Garcia (Franţa/N.19) – Jessika Ponchet (Franţa) 6-2, 6-3
Donna Vekic (Croaţia/N.29) – Kristina Mladenovic (Franţa) 6-2, 6-4
Kimberly Birrell (Australia) – Paula Badosa Gibert (Spania) 6-4, 6-2
Beatriz Haddad Maia (Brazilia) – Bernarda Pera (SUA) 6-3, 5-7, 6-4
Angelique Kerber (Germania/N.2) – Polona Hercog (Slovenia) 6-2, 6-2

Ultimele stiri


Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA

-->

Sectiune: stiri tenis

Tags: ,

tenisdecamp.ro foloseste serviciile Agentiei Nationale de Presa AGERPRES

Share This Post On