Petra Kvitova, calificată în sferturile de finală la turneul de la Sankt Petersburg

Petra Kvitova, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale în valoare de 823.000 dolari, învingând-o în două seturi, 6-2, 7-6 (7/3), pe belarusa Victoria Azarenka, într-o partidă disputată miercuri.

Kvitova, principala favorită a acestei competiţii, a disputat cu această ocazie primul său meci după finala pierdută sâmbătă la Australian Open în faţa japonezei Naomi Osaka, noul lider al clasamentului WTA.

Cehoaica, deţinătoarea trofeului la Sankt Petersburg, se va lupta pentru un loc în semifinale cu croata Donna Vekic, cap de serie numărul opt, care a trecut la rândul ei, cu 6-4, 6-3, de rusoaica Veronica Kudermeetova.

Rezultate:
Turul 1
Ekaterina Alexandrova (Rusia) – Katie Boulter (Marea Britanie) 7-5, 4-6, 6-1

Turul 2
Petra Kvitova (Cehia/N.1) – Victoria Azarenka (Belarus) 6-2, 7-6 (7/3)
Donna Vekic (Croaţia/N.8) – Veronika Kudermetova (Rusia) 6-4, 6-3
Daria Kasatkina (Rusia/N.3) – Maria Şarapova (Rusia), forfait Şarapova
Vera Zvonareva (Rusia) – Julia Goerges (Germania/N.5) 4-6, 6-4, 6-4.

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA