Rafael Nadal a debutat cu dreptul la Australian Open

Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a debutat cu dreptul la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, învingându-l în trei seturi, 6-4, 6-3, 7-5, pe australianul James Duckworth, într-o partidă disputată luni.

Nadal (32 ani), care nu a mai disputat niciun meci oficial din 7 septembrie, când a abandonat în semifinalele US Open din cauza unei accidentări la genunchi, îl a avea ca adversar în turul secund pe câştigătorul întâlnirii dintre germanul Jan-Lennard Struff şi australianul Matthew Ebden.

Sud-africanul Kevin Anderson, cap de serie numărul 5 şi finalist la ediţia de anul trecut a turneului de la Wimbledon, a dispus la rândul său, cu 6-3, 5-7, 6-2, 6-1, de francezul Adrian Mannarino, iar în turul următor va juca împotriva americanul Frances Tiafoe, care a trecut cu 7-6 (9/7), 6-3, 6-3 de indianul Prajnesh Gunneswaran, venit din calificări.

În schimb, americanul John Isner (2,08 m) a devenit primul jucător din Top 10 ATP eliminat în prima zi a Openului Australiei 2019, fiind învins la mare luptă, cu 7-6 (7/4), 7-6 (8/6), 6-7 (4/7), 7-6 (7/5), de compatriotul său Reilly Opelka (2,11 m), numărul 97 mondial, aflat la prima sa victorie pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam.

În acest meci între giganţi, Opelka a reuşit 40 de aşi, iar Isner 47.

Rezultate – turul 1:
Radu Albot (Republica Moldova) – Michael Mmoh (SUA) 3-6, 6-3, 6-4, 6-2
Fernando Verdasco (Spania/N.26) – Miomir Kecmanovic (Serbia) 7-6 (7/5), 6-3, 6-3
Karen Hacianov (Rusia/N.10) – Peter Gojowczyk (Germania) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3
Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.14) – Matteo Berrettini (Italia) 6-7 (3/7), 6-4, 6-3, 7-6 (7/4)
Stefano Travaglia (Italia) – Guido Andreozzi (Argentina) 6-7 (3/7), 6-2, 6-3, 6-2
Nikoloz Basilaşvili (Georgia/N.19) – Christopher Eubanks (SUA) 6-4, 4-6, 7-6 (8/6), 6-3
Daniel Evans (Marea Britanie) – Tatsuma Ito (Japonia) 7-5, 6-1, 7-6 (10/8)
Kevin Anderson (Africa de Sud/N.5) – Adrian Mannarino (Franţa) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
Frances Tiafoe (SUA) – Prajnesh Gunneswaran (India) 7-6 (9/7), 6-3, 6-3
Grigor Dimitrov (Bulgaria/N.20) – Janko Tipsarevic (Serbia) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Pablo Cuevas (Uruguay) – Dusan Lajovic (Serbia) 6-4, 7-5, 6-1
Thomas Fabbiano (Italia) – Jason Kubler (Australia) 6-4, 7-6 (7/1), 2-6, 6-3
Reilly Opelka (SUA) – John Isner (SUA/N.9) 7-6 (7/4), 7-6 (8/6), 6-7 (4/7), 7-6 (7/5)
Robin Haase (Olanda) – Guillermo Garcia-Lopez (Spania) 7-5, 6-4, 7-5
Denis Kudla (SUA) – Marc Polmans (Australia) 5-7, 1-6, 6-2, 6-3, 6-2
Diego Schwartzman (Argentina/N.18) – Rudolf Molleker (Germania) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
Alex De Minaur (Australia/N.27) – Pedro Sousa (Portugalia) 6-4, 7-5, 6-4
Rafael Nadal (Spania/N.2) – James Duckworth (Australia) 6-4, 6-3, 7-5

Ultimele stiri


Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA

-->

Sectiune: stiri tenis

Tags: ,

tenisdecamp.ro foloseste serviciile Agentiei Nationale de Presa AGERPRES

Share This Post On