David Goffin, eliminat în primul tur al turneului de la Rotterdam

David Goffin, cap de serie numărul 8 la turneul ATP de la Rotterdam, a fost eliminat în primul tur al acestei competiţii, dotată cu premii în valoare totală de 1.961.160 euro, fiind învins în două seturi, 7-6 (7/5), 7-5, de francezul Gael Monfils, într-o partidă disputată marţi.

Monfils s-a impus după o oră şi 47 minute de joc, iar în optimile de finală îl va avea ca adversar pe italianul Andreas Seppi, care a trecut cu 7-6 (7/3), 3-6, 6-2 de germanul Peter Gojowczyk, venit din calificări.

Într-un alt meci, japonezul Kei Nishikori, principalul favorit, a dispus cu 3-6, 6-1, 6-4 de francezul Pierre-Hugues Herbert, Nishikori, debutant la turneul olandez, se va lupta pentru un loc în sferturile de finală cu letonul Ernests Gulbis, cel care l-a eliminat pe românul Marius Copil (6-2, 6-4).

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA