Tsonga, eliminat în primul tur la turneul ATP de la Marsilia

Jo-Wilfried Tsonga a fost eliminat în primul tur al turneului ATP de la Marsilia, dotat cu premii în valoare de 668.485 euro, pe care l-a câştigat de trei ori în cursul carierei sale, fiind învins cu 2-6, 6-4, 6-2 de rusul Andrei Rublev, într-o partidă disputată marţi.

Rublev, în vârstă de 21 ani, s-a impus după o oră şi 33 minute de joc, urmând să-l înfrunte pentru un loc în sferturile de finală pe italianul Matteo Berrettini, care a trecut greu, cu 7-6 (14/12), 7-6 (7/0), de francezul Jeremy Chardy.

Într-un alt joc, spaniolul Fernando Verdasco a dispus în trei seturi, 4-6, 6-3, 7-5, de belarusul Egor Gherasimov, după ce a salvat trei mingi de meci în setul decisiv, în momentul în care adversarul său conducea cu 5-4.

Verdasco, jucător cu opt titluri ATP în palmares, ultimul dintre ele cucerit în 2016, la Bucureşti, îl va înfrunta în optimile de finală ale competiţiei din sudul Franţei pe câştigătorul întâlnirii dintre germanul Matthias Bachinger şi belgianul Steve Darcis.

Rezultate – turul 1:
Serghei Stahovski (Ucraina) – Constant Lestienne (Franţa) 7-6 (7/3), 1-6, 6-3
Benoît Paire (Franţa) – Simone Bolelli (Italia) 6-4, 7-6 (7/1)
Peter Gojowczyk (Germania) – Damir Dzumhur (Bosnia) 6-2, 6-4
Fernando Verdasco (Spania/N.5) – Egor Gherasimov (Belarus) 4-6, 6-3, 7-5
Andrei Rublev (Rusia) – Jo-Wilfried Tsonga (Franţa) 2-6, 6-4, 6-2
Matteo Berrettini (Italia) – Jeremy Chardy (Franţa) 7-6 (14-12), 7-6 (7-0)

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA