Florin Mergea şi Frank Dancevic, în sferturile probei de dublu la Drummondville

Perechea formată din tenismanul român Florin Mergea şi canadianul Frank Dancevic s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu în cadrul turneului challenger de la Drummondville (Canada), dotat cu premii totale de 54.160 dolari, după o victorie cu 7-6 (7), 7-5 în faţa cuplului canadian Justin Boulais/Joshua Peck.

Mergea şi Dancevic au obţinut victoria după o oră şi 22 de minute, în care au reuşit 7 aşi şi au comis 3 duble greşeli, faţă de un as şi 5 duble greşeli ale adversarilor.

Cuplul româno-canadian şi-a asigurat un cec de 640 de dolari şi 15 puncte ATP la dublu.

În sferturi, Mergea şi partenerul său vor juca împotriva învingătorilor din meciul care îi opune pe principalii favoriţi, australienii Matt Reid/John-Patrick Smith, şi perechea Matias Franco Descotte (Argentina)/Skander Mansouri (Tunisia).

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA