Chilianul Christian Garin a câştigat la Houston primul său titlu ATP

Tenismanul chilian Christian Garin a câştigat, duminică, la Houston (Texas), primul său titlu ATP, după ce l-a învins în finala turneului dotat cu premii totale de 583.585 dolari pe norvegianul Casper Ruud, cu 7-5, 4-6, 6-3, transmite AFP.

Garin (73 ATP) a pus capăt unei pauze de zece ani în care Chile nu câştigase un titlu ATP (din 2009).

Într-o finală neaşteptată, contra lui Ruud (95 ATP), Garin s-a impus după două ore şi 30 de minute, sud-americanul urmând să intre în top 50 de luni, după ce în urmă cu un an se află mai jos de locul 200.

Ultimul turneu ATP câştigat de un chilian fusese în 2009, la Vina del Mar (Chile), când se impunea Fernando Gonzalez.

Garin (22 ani) a fost în pragul eliminării în optimile de finală, fază în care a salvat cinci mingi de meci în faţa francezului Jeremy Chardy, al doilea favorit, în faţa căruia a câştigat în cele din urmă cu 3-6, 7-6 (7/4), 7-6 (9/7).

Ruud, 20 de ani, fiul fostului tenisman profesionist Christian Ruud, a ratat şansa de a aduce ţării sale primul titlu în circuitul ATP.

Ultimele stiri

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA