Simona Halep, ca un tăvălug de ziua ei: record și calificare în turul 2

Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Roland Garros 2020, încheind meciul cu o serie de zece game-uri câștigate consecutiv, după o oră și 22 de minute – scor final 6-4 6-0. Constănțeanca a reușit 23 de lovituri câștigătoare, față de 10 ale adversarei sale, iar în setul secund nu a ratat decât de două ori primul serviciu, statistica reținând, astfel, un procentaj de 90% la frecvența primului serviciu.

Simona a avut un început dificil de partidă, însă în cele din urmă ea și-a revenit și nu a pierdut niciun game în al doilea set.

”Trebuie să recunosc că am avut probleme la început, mingea nu prea zbura și terenul e greu, ea nu a greșit de loc. E o jucătoare foarte puternică, are multă viteză și este greu să îi închizi punctele.

Am schimbat apoi planul, am avut varianta de rezervă, am deschis terenul mai bine și nu am mai încercat să închei punctele rapid. Am muncit mult pentru fiecare puncte”, a explicat Simona pentru Eurosport.

Sursa: Eurosport

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA