Alexander Zverev: „Nu cred că există ceva mai mare decât aurul olimpic”

Alexander Zverev a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo după ce l-a învins în finala turneului olimpic de tenis pe rusul Karen Khachanov, scor 6-3. 6-1. Alexander Zverev a devenit primul jucător de tenis german care câștigă medalia de aur în proba de simplu la Jocurile Olimpice. Până acum, Steffi Graf a mai cucerit aurul în proba feminină de simplu la Jocurile Olimpice de la Seul din 1988, iar perechea Boris Becker / Michael Stich a cucerit medalia de aur în proba masculină de dublu de la Jocurile Olimpice de la Barcelona din 1992.
„Nu cred că există ceva mai bun de atât. Tocmai am câștigat Jocurile Olimpice și nu cred că există ceva mai mare decât aurul olimpic. O medalie de aur are o valoare incredibilă pentru mine pentru că nu joci doar pentru tine, joci pentru întreaga ta țară. Nu îmi vine să cred că am luat aurul olimpic”, a spus Alexander Zverev după finala.

Sursa: Eurosport

Ultimele stiri tenis

Vezi clasamentele jucatorilor favoriti pentru saptamana in curs: Clasament ATP si Clasament WTA